Leczenie nużeńca

Nużeniec jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez niewielkiego pajęczaka. Pasożyt żeruje w gruczołach, a przenoszony może być przede wszystkim przez kontakt z osobami chorymi. Można oczywiście starać się uniknąć zarażenia stosując podstawowe zasady dotyczące higieny osobistej, ale czasami to nie wystarcza ponieważ nużeńcem można zarazić się również u fryzjera, czy też w gabinecie kosmetycznym.

Niektóre objawy nużeńca

Jeżeli chodzi o objawy nużeńca, to czasami trudno jest określić, czy mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Wynika to z faktu, że nużeniec może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Czasami w przypadku zarażenia okolicy oka mogą pojawić się następujące objawy:

– uporczywe pieczenie, swędzenie, a także zaczerwienienie oraz obrzęk powiek,

– kolejnym objawem jest suchość oka, uczucie piasku pod powiekami,

– mogą pojawić się złogi i łuski na brzegach powiek,

– pacjent może cierpieć na nadwrażliwość na światło oraz na kurz i dym,

– inne objawy to jęczmień oraz gradówka.

Leczenie nużeńca

Leczenie nużeńca prowadzone jest przez specjalistyczne placówki, takie jak ta ze strony – nuzeniec.com.pl/leczenie/. Lekarz może przepisać na przypadłość maść, kremy, a także preparaty przeciwzapalne. Poleca się także gorące kąpiele z dużą ilością mydła. Podczas kuracji niezwykle ważne jest usuwanie nużeńców z ciała przez mycie, przy czym koniecznie należy pamiętać o zastosowaniu jednorazowych ręczników, a także częstym peelingu w celu pozbycia się martwego naskórka. Jeżeli choroba zaatakowała oczy, to stosujemy preparaty oczne. Należy także codziennie oczyszczać powieki, najpierw rozgrzewając je ciepłymi okładami, a następnie wykonuje się masaż powiek. Na koniec wykonujemy czyszczenie specjalnym preparatem. Jeżeli wraz z chorobą występuje problem z suchością oka, to stosujemy krople do oczu.

Czas leczenia

Leczenie nużycy jest długotrwałe i może trwać nawet przez kilka miesięcy. Osoby z grupy ryzyka mimo terapii leczniczej nadal są narażone na okresowe nawroty choroby.

Badania wykrywające pasożyta

Kamil, mikrobiolog: „W celu wykrycia pasożyta nużeńca pobiera się zeskrobinę ze skóry, ewentualnie rzęs lub brwi. Pobrany materiał zostaje przesłany do pracowni, a tam wykonuje się badanie pod mikroskopem. Można także poddać badaniu skórę twarzy, ale należy pamiętać o nie stosowaniu w takiej sytuacji żadnych kremów, pudru, czy fluidy. Pozwoli to znacznie szybciej przeprowadzić analizę. Skóry nie można także oczyszczać kosmetykami, na przykład tonikiem, czy mleczkiem, ponieważ to fałszuje wyniki. Również osoby, które mają kontakt z potencjalnymi chorymi powinny zostać przebadane, tym bardziej jeżeli wykazują jakiekolwiek objawy choroby lub jeżeli są w grupie zwiększonego ryzyka. Nużeniec jest dosyć zaraźliwy dlatego wykonując badanie mikrobiologiczne staram się zachować szczególną ostrożność. Obowiązkowo w każdej analizie stosuje rękawiczki jednorazowe, a także osłonę oczu. Każdy laborant oczywiście posiada także fartuch ochronny. Takie zabezpieczenie chroni przed chorobą i zapobiega jej rozprzestrzenianiu”.